Nobel-Quest: Auf der Suche nach Genialität
Tento projekt realizujeme díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti nově od školního roku 2022/2023. Jedná se o našeho školního jmenovce a celkově německé město, které je s osobností Thomase Manna velmi propojeno. Projekt je zaměřen na pátrání po genialitě. Je jasné, že v Lübecku musí být něco magického, když se s ním pojí tolik jmen nositelů Nobelovy ceny.
Připomeňme si některé z nich:
Thomas Mann – Německý spisovatel Thomas Mann získal Nobelovu cenu za literaturu v roce 1929. Je známý pro svá díla, jako je „Buddenbrookové“ a „Kouzelná hora“ („Der Zauberberg“), která se stala klasikou německé literatury. V románu „Buddenbrookové“ zachytil atmosféru a rodinnou historii města Lübeck, ačkoli se jedná o fikční dílo.
Günter Grass – Další významný německý spisovatel, který získal Nobelovu cenu za literaturu a měl spojení s městem Lübeck. Günter Grass byl laureátem Nobelovy ceny za literaturu v roce 1999, byl autorem řady významných děl, včetně slavného románu „Plechový bubínek“ („Die Blechtrommel“), který je považován za jedno z nejvýznamnějších děl německé literatury po druhé světové válce. Jeho díla jsou často známá pro svou literární sílu a kritický pohled na německou společnost a historii.
Wilhelm Conrad Roentgen – V roce 1901 obdržel Wilhelm Conrad Roentgen Nobelovu cenu za fyziku za objev rentgenových paprsků. Roentgen strávil část svého života ve městě Lübeck a jeho výzkum měl hluboký dopad na vývoj medicíny.
Baruch S. Blumberg – Vědec Baruch S. Blumberg, který získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství v roce 1976 za objev viru hepatitidy B, měl rovněž spojení s Lübeckem a jeho výzkum v oblasti infekčních chorob má trvalý vliv na medicínskou praxi.
Ernst Boris Chain – V roce 1945 získal spolu s Howardem Floreyem Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objev penicilinu, který se stal základem moderní antibiotické terapie. Ernst Boris Chain se narodil v Berlíně a studoval v Německu, včetně Lübecku, kde získal část svého vzdělání.
Albert Schweitzer – Albert Schweitzer obdržel Nobelovu cenu míru v roce 1952 za své humanitární úsilí a práci jako lékař v africké džungli. I když se narodil v Alsasku, studoval teologii v Lübecku a zde získal doktorát.
Fritz Albert Lipmann – V roce 1953 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za objev koenzymu A a jeho důležitou roli v metabolismu. Fritz Albert Lipmann se narodil v Königsbergu (nyní Kaliningrad, Rusko) a studoval na Lübecké univerzitě.
TMG je partnerskou školou pro kvartu GTM.
Webové stránky gymnázia: https://www.thomas-mann-schule.de/
Webové stránky Fondu: www.fb.cz
Informace, fotografie a články z jednotlivých etap projektu a ze společných akcí jsou k dispozici na našich webových stránkách a
sociálních sítích. Kontaktní osobou pro zahraniční spolupráci na GTM paní Pavla Petrova (petrova@gtmskola.cz)